Gärten der Welt

W dniach 15-16 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce szkolnej do Berlina (Niemcy). Na zwiedzanie stolicy Niemiec wyruszyliśmy w poniedziałek wcześnie rano ok. godz. 03:00. Już o godz. 11:00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Ogrodów Świata - Gärten der Welt, które w czasie kwitnienia wiśni prezentują się imponująco.

Dzięki ogrodom tematycznym mogliśmy podróżować po całej kuli ziemskiej nie wyjeżdżając z Berlina. Podziwialiśmy tam ogrody: chiński, japoński, orientalny, koreański, balijski, chrześcijański, żydowski, włoski, angielski oraz odwzorowane przez artystów z całego świata ogrody różnych kultur tzw. „pokoje ogrodnicze” z: Chile, Chin, Australii, Brazylii, Libanu, Afryki Południowej czy Tajlandii. Spacerując z przewodnikiem po Berlinie oraz podczas wycieczki objazdowej zobaczyliśmy: Alexanderplatz z wieżą telewizyjną o wysokości 368 metrów, Wielki Ratusz, Fontannę Neptuna, Katedrę Berlińską (z zewnątrz), Wyspę Muzealną (a tam przepiękną multimedialną Panoramę Pergamonu), najelegantszą berlińską aleję - Unter der Linden, wzdłuż której zachowały się piękne barokowe budowle m.in.: Uniwersytet, w którym studiował Albert Einstein, kompleks pałacowo-parkowy Charlottenburg (z zewnątrz).

W drugim dniu wycieczki byliśmy w Reichstagu. Następnym punktem programu była Brama Brandenburska – jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, Mur Berliński, Kolumna Zwycięstwa, Plac Poczdamski na którym po upadku muru berlińskiego powstało nowe supernowoczesne centrum Berlina m.in.: słynne Sony Center, Kościół Pamiątkowy (Gedächtniskirche) - symbol antywojenny, ulica Ku'damm. Naszą wycieczkę zakończyliśmy we wtorek ok. 16:00 kierując się w drogę powrotną do Polski.

Autor: I. H-K