Czy potrzebny nam jest samorząd terytorialny?

W dniu 19 marca uczniowie klasy 1a LO o profilu administracyjno-prawnym wzięli udział w debacie „Czy potrzebny nam jest samorząd terytorialny?. Debata odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a uczestniczyli w niej uczniowie szkół ponadpodstawowych z Gdańska, Gdyni i Pruszcza Gdańskiego.

Zaproszenie do rozmowy przyjęli praktycy tematu: Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński - socjolog, antropolog, historyk; Jacek Bendykowski - prawnik, działacz społeczny oraz dr Radomir Matczak - ekspert ds. zrównoważonego rozwoju. Podczas spotkania młodzież dyskutowała    z ekspertami na różne tematy, które w szczególności dotyczyły zadań i kompetencji samorządu terytorialnego. Czy zdolność naszych wspólnot do zajmowania się własnymi sprawami wzrosła, czy zmalała? Innymi słowy: czy potrzebny jest nam samorząd lokalny, czy może wystarczy dobry rząd centralny? Dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie wzbogacili swoją wiedzę o samorządzie terytorialnym oraz jego roli i wpływie na życie społeczności lokalnej.