Ambasada Talentów 2023

17 listopada 2023 r. podczas gali finałowej drugiej edycji konkursu nadano tytuły Ambasady Talentów dla szkół, które w szczególny sposób wprowadziły doradztwo zawodowe jako stały element edukacji uczniów. Inicjatorem nagrody jest Gdański Urząd Pracy. W tym roku wyróżnienie otrzymał Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim.

Wśród wymogów, które zostały postawione przed szkołami ambasadorskimi, znalazły się między innymi:

• rozpoznawanie predyspozycji zawodowych wśród uczniów klas ósmych;
  • współpraca szkoły z zewnętrznymi partnerami: pracodawcami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i in., w działaniach wspierających realizację zadań z doradztwa zawodowego;
  • prowadzenie przez szkolnego doradcę zawodowego, oprócz zajęć dydaktycznych, indywidualnego poradnictwa dla uczniów;
  • organizowanie przez szkołę wydarzeń (konferencji, warsztatów, zajęcia, radę pedagogiczną, spotkanie dla rodziców lub inne) dla uczniów z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Wyróżnienie to jest nie tylko nagrodą, ale też zobowiązaniem. Mobilizuje do działań, których celem jest rozwój talentów i poszerzanie świadomości młodych ludzi na tematy związane z edukacją i rynkiem pracy.